Teknoloji

Rusya, sattığı silahların parasını topluyor

ABD’nin uyguladığı yaptırımları aşmanın yolunu bulan Rusya’nın daha önce askeri teçhizat tedarik ettiği ülkelerden bu teçhizatların ücretini almaya başladığı belirtildi.

DOLARDAN KURTULDUK SORUN AŞILDI

Rus askeri-teknik işbirliği sektöründen bir kaynak, “Önceki yıllarda dolar üzerinden yapılan ödemelerin tahsilatındayaşıyorduk. Artık bir ödeme sistemi kuruldu, dolardan uzaklaşıp, euro daolmak üzerepara birimlerine geçiş yapıyoruz. Böyleceortadan kalkıyor” dedi.

RUSYA’YA BORÇ 3 MİLYAR DOLAR

Gayriresmi verilere göre, 2018 yılı sonu itibarıyla Rus silah ithal eden ülkeler, yaklaşık 3 milyar dolar borçlandı.

ABD’de yürürlükte bulunan ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası, Rus silah şirketlerine ve Rus silahıülkelere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Ağustos ayında yaptırımlara ilişkin değerlendirmesinde Türkiye örneğini veren Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400 füze savunma sistemlerinin tedarikini de öngören Rus-Türk askeri işbirliğinin, Amerikan yaptırımlarının Washington’un istediği sonuçları vermediğini gözler önüne serdiğini söylemişti.

Sıradaki Haberi Oku  Tokatta Yazmacılar Çarşısında yangın

RUSYA’NIN PATNERLERİ DOLAR KULLANARAK RİSKE GİRMİYOR

Yaptırımlar nedeniyle silah ihracatı alanında birtakım sorunlar olduğunu ancakparalarla alışveriş yapma, dolardan uzaklaşma gibi çözüm yolları bulunduğunu söyleyen Şugayev, “Bugün Rusya ve partnerleri, dolar kullanarak riske girmiyor. Bu, ABD için mutlaka bir sürpriz olacak. Farklı ödeme yöntemleri de mevcut” demişti.

Ayrıca Şugayev, Rusya’nın Türkiye’yle hangibirimi üzerinden alışverişi yaptığı sorusuna net bir yanıt vermeden, “Türkiye ile ödemeler konusunda her şey yolunda” ifadesini kullanmıştı.