1 sene önce
1 sene önce

Somali hükümetinden Türkiyeye sondaj teklifi

Libya’da yapılması planlanan sondaj çalışmaları, Somali hükümetinin dikkatini çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali’den Türkiye için gelen teklifi açıkladı. Erdoğan, “Şu anda bizeSomali’denvar. ‘Bizim denizlerimizde petrol var. Libya’da bu çalışmayı yapıyorsunuzbizim buralarda da bu çalışmayı yapabilirsiniz.’ diyorlar. Bunlar bizim için de çok önemli.” dedi.

“ADIMLAR ATILACAK”

Teklife sıcak baktıklarını dile getiren Erdoğan, “Burada yapacağımız çalışmalarla bizim oralarda da atacağımız adımlar olacaktır.” şeklinde konuştu.

GEMİLERİ KİRALAMAK İSTİYORLAR

Sondaj ve araştırma gemileri için dünya ülkelerinden kiralama başvuruları aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kronuşmasını şöyle noktaladı:

“Biz eskidenvermiyorduk. Diyelim ki ExxonMobile (Amerikan çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi) ile bir anlaşma yapıyorduk, gelip Karadeniz’de 1 ay, 2 ay arama yapıyorlardı. Arama maliyetleri de 200 milyon dolar… Bir şey bulamıyor… Bir şey bulamadıktan sonra da çekip gidiyor. Ama biz anlaşmamızı öyle yapmışız ki bir kuruş davermiyoruz. Hep yaşadıkobizim zaten ne sondaj gemimiz vardı ne sismik araştırma gemimiz vardı. Adamlar da Karadeniz’de petroldiye böyle bir teklifle bize geliyorlardı; yüzde 50, yüzde 50… Bulursak yüzde 50 onlar alacaklar, yüzde 50 de bize vereceklerbulamadılar. Keşke bulsalardı da oradan bu işe başlasaydıkne oldu,şimdi bizi desahibi yaptılar. Bizim şimdi ikisondaj gemimiz oldu. İkide sismik araştırmagemimiz oldu. Dünya da sürekli bu gemileri bizden kira olarak istiyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Japonya, 6G teknolojisi için çalışmalara başladı
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.