1 sene önce
1 sene önce

SpaceX, 60 internet uydusunu daha yörüngeye gönderdi

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda, 120Starlink internet uydusunu uzaya fırlatmıştı.

Şirket, heryeni Starlink uyduları fırlatarak Dünya yörüngesinde internet ağı kuracak ve buradan Dünya’ya internet erişimi sağlayacak.

60 UYDU DAHA FIRLATILDI

SpaceX, sabah saatlerinde düzenlediği fırlatma görevinde, yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketiyle 60Starlink uydusunu daha uzaya gönderdi. Yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi ise, başarılı bir şekilde Dünya’ya iniş gerçekleştirdi.

Son teslimatla SpaceX’in yörüngedeki uydu sayısı 180’i bulurken, şirket yörüngede en büyük uydu filosuna sahip oldu.

BU YIL HİZMETE AÇILMASI PLANLANIYOR

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Starlink uydu internet hizmetinin 2020 yılının ortalarında ABD’de kullanıma sunulacağını belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Üvey kızını istismardan yargılanan baba intihar etti

Bu tarihe kadar 6 ya da 8daha Starlink fırlatma lansmanı gerçekleştireceklerini açıklayan Shotwell, o tarihe kadar toplamda kaçStarlink uydusunun yörüngede olacağını ise belirtmedi.

42 BİN STARLINK UYDUSU FIRLATILACAK

SpaceX, toplamda 42 bin Statlink uydusunu önümüzdeki yıllarda uzaya fırlatmayı düşünüyor. Şukadar toplamda 3 fırlatmada 180uydu gönderen şirket, kademeli olarak bu sayıyı daha da artırarak, bütün dünyaya uydudan internet bağlantısı sağlamayı planlıyor.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamaya göre, bu projenin tamamı 10 milyar dolara mal olacak.

Eğer Starlink projesi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha hızlı internet hizmeti sağlanacak.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

Sıradaki Haberi Oku  Yarış arabasıyla Gazzenin ilgi odağı oldu

@eshteknoloji

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.