2 sene önce
2 sene önce

Trabzon’da 150 yıllık çeşmenin taşları çalındı

1870 yılında Vakfıkebir ilçesine bağlı Fevziye (Sebla) köyünün Tonya eski karayolu kenarında Hacı Memiş tarafından biri tek, iki tanesi de çifte kurnalı olarak yaptırılan tarihi çeşmelerden ayakta kalançeşme de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından taşları ileçalındı.

“KURNALARINI KIRDILAR, ŞİMDİ DE TAŞLARINI ÇALDILAR”

Çeşmenin çalınması çevrede şaşkınlık oluştururken, Hacı Memiş’in torunlarından Tahsin Zaman, “Her nedense insanlara sülalemizce hizmete sunulan bu çeşmelerden bir veya birkaç meczup rahatsız oluyor, ya kurnalarını kırıyor, ya da bugünkü gibi taşlarını çalıyor. Dedemin dedesi Rahmetli Hacı Memiş’in 1870’li yıllarda Tonya eski yolu üzerinde Sebla’da bulunan 1 tanesi çifte kurnalı, 2 tanesikurnalı ve taş köprüden köyümüzde bulunan çifte çeşmenin bir kurnası ve kitabesi 8 yıl önce kırıldı, yaptırdık. 3 yıl kadar önceyaptırdık ve şimdi eski yol üzerindekikurnalı çeşme komple taşları alınarak çalındı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı

“KOMPLE ÇEŞMEYİ ÇALMIŞLAR”

Çeşmeyi çalanların bulunmasını isteyen Tahsin Zaman, “Buna ne diyelim şimdi? Sülale olarak çok üzgünüz. Bunlar birer tarihive artık bizlerden çıkıp halka mal olmuş. Yani bunları kırmakla ne elde ediyorsunuz? Tamam, kırılanı yaptırıyoruz da komple çeşmeyi çalınca bizler ne yapabiliriz? Bu rezaletin önüne nasıl geçeceğiz, bilemiyoruz. Bizim oralarda bu eserleri bekleme şansımız yok,bu işin önlemini nasıl alacağız bilemiyorum. Önlem almasını da bilirizbu hareketler bize yakışmaz. Kolluk kuvvetleri bu işin takipçisi olur ve İnşallah bulunur. Gerçekten, kim olduklarını merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.