1 sene önce
1 sene önce

Yangından kurtulan koala, su içerken boğularak öldü

Avustralya’da aylardıraltına alınmaya çalışılan yangınlar sürerken, vatandaşlar ve yardım dernekleri de koala neslini kurtarmak için harekete geçmiş durumda.

Bu kapsamda, koalaları kurtaran kişilerin, ilk müdahale olarak onlara şişeyleiçirdikleri sık sık sosyal medyada da görülüyor.

KOALA YANLIŞ MÜDAHALE SONUCU ÖLDÜ

​Ancak ülkedegösteren hayvan koruma derneği Animalia Wildlife Shelter, yanlış müdahale sonucu bir koalanın hayatını kaybettiğini duyurdu ve vatandaşlar için bir uyarı yayımladı. ​Dernek, Doğu Gippsland bölgesinde yangından canını kurtaran Arnie isimli koalanın, bir kişinin yardım etmek için uzattığı şişedeniçerken boğularak öldüğünü açıkladı. Derneğin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Arnie’ye şişeyleiçiren kişilerin artniyetli olmadığı ancakolduklarından istemeden onaverdikleri belirtildi.

SIK SIK SU İÇMİYORLAR

Koalaların genellikleihtiyaçlarını okaliptus yapraklarını yiyerek aldıkları, sık sıkiçmedikleri, içmek istediklerida birikintilere eğilerek dilleriyle küçük miktarlardaaldıkları belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sıradaki Haberi Oku  Sevim Dağdelen, Türkiyeyi Alman bakana şikayet etti

“Arnie ile karşılaşanlar koalaların başlarını havaya dikerek çok miktardaiçemeyeceklerini bilmiyorlardı. Oysaki bu yöntem suyun akciğerlerine kolayca gitmesineolarak ölümeverebiliyor. Arnie’nin başına gelen de bu, maalesef tedaviye alınsa da hayatını kaybetti.”

BİR KAP İÇERİSİNDE VERİLMESİ GEREKİYOR

​Currumbin Vahşi Yaşam Hastanesi’ndenhekim Michael Pine ise, vatandaşların koala gördüklerine şişe yerine önlerine geniş bir kap koyarak yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.

1 MİLYARA YAKIN HAYVAN ÖLDÜ

​​Avustralya genelinde yangınlar nedeniyle şimdiye kadar 10 milyon hektara yakınzarar gördü, 2 bini aşkınkül oldu, yarım milyar civarında hayvan da öldü. Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, yangınların yerleşim yerlerine yaklaşmasıyla yaklaşık 4 bin kişinin deniz kenarlarına sığındığı Mallacootaaltı bölge ve tatil köyü için geçen hafta ‘felaket durumu’etmişti. Ülke genelinde eylül ayından beri devam eden yangınlar nedeniyle en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.